Anahtar Kelime Seçimini Nasıl Yapmalıyız?

Adsız KopyAnahtar Kelime Seçimini Nasıl Yapmalıyız
Adsız KopyAnahtar Kelime Seçimini Nasıl Yapmalıyız

 

Son güncellemeler sonrası anahtar kelimelerimizi artık daha dikkatli ve özenli seçmemiz gereklidir. Anahtar kelime konusunda öncelikle eski bilgilerimizi tazeleyelim. Güncellemeler öncesi içerikte anahtar kelime yoğunluğu çok ise içerikler daha ön plandaydı. Ancak arama motorlarının yaptığı yenilemeler sonrası anahtar kelime içerikle uyumlu değilse yada sırf tekrar olsun diye kullanılmışsa bu sizin emeklerinizi boşa çıkartmakta. Anahtar kelimeyi yazıyı yazmadan önce belirlemek en büyük yanlışlardan biri olduğunu önceki yazılarımızda anlattık. Doğru olan içeriğin ana fikrine göre anahtar kelimelerimizi belirlememiz olacaktır.

Anahtar kelime seçimi için kapsamlı ve bir o kadarda özenli bir çabayla uğraşmamız gereklidir. Ana düşünceye kullanıcıyı yerleştirmeliyiz. Arama motoru yada Google ne düşünür düşüncesiyle yapılan çalışmalar boşa çıkan emek israfı değerler olacaktır.

Sitelerimizi ziyaretçilerimiz için hazırlamalıyız. Kendimizde aynı zamanda bir kullanıcı gözüyle sitelerimizi denetlemeliyiz.

Anahtar kelime konusunda yapılacak ilk hareket sektördeki uzmanların görüşleridir. Bulunduğunuz alandaki eksiklikler, trendler değerlendirilmeli buna göre bir analiz yapılmalıdır. Toplanacak bu analiz çalışmaları bizim ilk verilerimiz olacak.

Örnekle açıklamak gerekirse bir ürünle ilgili makale yazacaksanız o ürünün piyasada en çok tutan modelleri öğrenilebilir. Sonrasında bu modeldeki eskilikler, en çok beğenilen yönleri gibi kullanıcılar tarafından araştırılan kısımlar belirlenir. Bu modellerle ilgili varsa genel şikayetler derlenir ve hepsiyle ilgili bir makale yazılır. Böylece kullanıcı doğrudan sizin sitenize yönelecektir.

İlk adım çalışmalarından sonra rakipleri inceleyerek hangi anahtar kelimelerde üst sıralarda yer aldıklarını araştırabilirsiniz.

Anahtar kelime çalışmalarında kendinize sormanız gereken soruların başında sitemizin ve amacımıza uygun anahtar kelimeler hangileridir sorusudur. Hangi anahtar kelimeler benim sitemi anlatır olmalıdır.

Yapılan en büyük hataların başında ziyaretçi sayısını arttırmak amaçlı kelimeler seçmek gelir. Bu şekilde bir hedef koyuna doğal olarak hacmi en yüksek kelimeler bizim keyword’umuz olacaktır. Böyle bir çalışmayla hem zaman hem de para kaybetmeniz mümkündür. Ziyaretçi çekseniz dahi karşılığını göremezsiniz. Sitemize ekmek istediğimiz ziyaretçi bizim için sadık ve siteyle ilgili araştırma yapan kitle olmalıdır.

Sitemize arama motoru vasıtasıyla gelen kullanıcı istediğini bulamazsa bu durum bizim için olumlu olmayan sonuçlara neden olur. İstediğini bulamayan ziyaretçi siteden hemen ayrılır. Bu durum hemen çıkma oranını arttıracaktır. Bu oran seo çalışmalarında artması hiç istenmeyen bir değerdir.

Anahtar kelimelerin hacimlerini Google aracılığı ile ölçebiliriz. Google dışında başka araçlarda vardır ancak ücretli olan bu araçlara nazaran Google hem ücretiz hemde kullanışı kolay bir uygulamaya sahip. Google adwords anahtar kelime planlayıcısı sayesinde hedefinize doğru araştırma yapabilirsiniz.

Anahtar kelime çalışması yaparken rakiplerimizin yönelmediği kitlerelere yönelmek ve bu ziyaretçileri sitemize çekmekte bir yöntem olabilir. Ancak bu türden keywordlerin arama hacimleri düşük olduğundan yeri değdiğinde ziyaretçi sayınız az olabileceğinide unutmayın.

Bir e ticaret siteniz varsa birleşik kelimelerle Seo alanında başarı elde edebilirsiniz. Bir e ticaret sitesinin seo çalışması normal olarak yapılan sitelerden farklıdır. Bu iki seo çalışmasını birbiriyle karşılaştırmamak en doğrusudur.

E ticaret sitesinde birçok ürün olduğu için bunların her birine tek tek seo yapmak mümkün değildir. Eğer her bir alt sayfaya birer seo çalışması yapmaya kalkarsak bu durum çok çok pahalıya mal olacaktır. Bir e ticaret sitesinde seodaki mantık sitenin markasını ön plana çıkarmak olmalıdır. Markanın adını duyurarak seo çalışması yapmaya çalışılmalıdır.

 

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*