Alibaba kurucu ortağı Jack Ma emekli Oldu

alibaba

 

New York Times haberine göre, Alibaba kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Jack Ma,7 Eylül 2018 Cuma günü e-ticaret devinden çekildiğini açıkladı.Haberde belirtilen ayrıntılara göre ayrılmasının sebebini hayırseverlik işlerine yöenelme kararı almasına bağladı.

 

 

 

Jack Ma, 1999 yılında 17 kişi ile birlikte Ali Baba’yı kurdu. Ali baba artık dijital ödemeler, çevrimiçi bankacılık,bulut sistemi,dijital medya ve eğlence alanlarında da hizmet sunuyor. Ali Baba’daki görev süresi boyunca Ma, Çin’in en zengin iş adamı oldu ve net olarak 40 milyar dolardan fazla para kazandı. Ancak tecrübeleri ve kazanımları iz taşıyacak nitelikte olduğu için Alibaba’nın yönetim kurulunda kalma kararı aldı.

Ali baba

 

 

Jack Ma Nasıl Bir Dev Oldu?

 

 

 

Jack Ma,90’lı yıllarda adeta yeniden gelişen sanayi sisteminin öncüsü olmak için Çin’in işgücünü ve üretim kapasitesini kullandı. Eyaletlere fabrikaları kurarak ilk olarak normal üretim yaptı ve bu ürünleri ufak miktarlarda satışa sundu. Biraz daha tanındıktan sonra Çin’in dışına açılma kararı aldı. Böylelikle 1999’da kuracağı Alibaba satış sistemi için sağlam bir zemin oluşturdu.

 

 

 

Alibaba’nın kuruluşunun ihtiyaca dayalı olduğunu söylemekte fayda var. Alibaba’dan önceki sistem net olarak kullanıcı ihtiyacına cevap veremediği için yeni bir sistem kuruldu. A’dan Z’ye her şeyin bulunduğu Alibaba sistemi çok geçmeden dünyanın her tarafından müşterilere sahip oldu.Geniş ürün yelpazesi ve devasa ihracat boyutu ile hem Çin hükümetinin hem de müşterilerin takdirini kazanan Jack Ma,kazandığı paralarla daha fazla büyüyerek bir dev haline geldi.

 

 

Bir cevap yazın